Ułatwienia dostępu

OREW

Historia

Historia

Posiadając dzieci z wszelaką niepełnosprawnością, a szczególnie z niepełnosprawnością intelektualną, zastanawiamy się, jak im pomóc. Szukamy najlepszych rozwiązań. Dla naszych dzieci głębiej upośledzonych państwo zapewnia przede wszystkim indywidualne nauczanie w domu. Dopóki dzieci są małe, w wieku szkolnym, to duża pomoc. Jednak, gdy dzieci rosną, rosną z nimi i problemy, i troski. Przebywanie w domu, przez cały czas w tych samych pomieszczeniach, staje się udręką i dla dzieci, i dla ich rodziców. To przecież oni bez przerwy czuwają, karmią, kąpią, przewijają, są osobami do towarzystwa i do zabawy. A kiedy odpocząć, „naładować akumulatory” na następne dni?

Szukając przykładów dobrych rozwiązań, dotarliśmy do suwalskiego koła Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym. Nawiązaliśmy z nimi współpracę, organizowaliśmy spotkania, na których poznawaliśmy ideę tworzenia Ośrodków Rehabilitacyjno- Edukacyjno- Wychowawczych (OREW).


 

29.10.2010 r. odbyło się zebranie założycielskie , na którym podjęliśmy uchwałę o przystąpieniu do Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym Koło w Mońkach.Zarząd Główny w Warszawie uchwałą z dnia 24 marca 2011 r. zarejestrował nasze Koło. Członkowie założyciele Koła w Mońkach to przede wszystkim rolnicy, posiadający dzieci w wieku szkolnym; jeden rodzic miał dziecko pełnoletnie. Praktycznie wszyscy są spoza Moniek. Kilkoro rodziców, pracuje zawodowo. Członkami Koła są również osoby, które nie mają dzieci niepełnosprawnych, ale wspierają nasze działania.

Organizując Ośrodek Rewalidacyjno-Edukacyjno-Wychowawczy, mieliśmy na celu pomoc dzieciom głębiej upośledzonym w wieku od 3 do 25 lat, wymagającym stałej opieki i pomocy dorosłych.

Ośrodek Rehabilitacyjno – Edukacyjno – Wychowawczy został zarejestrowany przez Starostwo Powiatowe w Mońkach w czerwcu 2012 r. jako ośrodek umożliwiający dzieciom i młodzieży z upośledzeniem umysłowym z niepełnosprawnościami sprzężonymi realizację odpowiednio obowiązku szkolnego i obowiązku nauki.

Początki działalności Koła opierały się na zasadach wolontariatu. Odbywały się spotkania rodziców i ich niepełnosprawnych dzieci. Przy współpracy ze Szkołą Podstawową w Dolistowie zorganizowano Dzień Dziecka 2011 r. W lipcu 2011 r. zorganizowano w Downarach Piknik rodzinny dla rodzin z dziećmi niepełnosprawnymi, a w grudniu – Szkoła Podstawowa w Downarach zaprosiła nasze niepełnosprawne dzieci na mikołajki.

Starania o pozyskanie środków na dostosowanie pomieszczeń trwały rok i z uwagi na to, iż byliśmy kołem bez osobowości prawnej a budynek nie był naszą własnością środki unijne z przeznaczeniem na remont były dla nas niedostępne. Podjęliśmy decyzję, aby dostosować pomieszczenia na własną rękę. Remont trwał dwa miesiące. Z dniem 01 września 2012 roku rozpoczął działalność Ośrodek Rehabilitacyjno – Edukacyjno – Wychowawczy w Downarach., a było to możliwe dzięki zaangażowaniu instytucji i firm: Starostwo Powiatowe w Mońkach, Urząd Gminy Jaświły, Urząd Miasta w Goniądzu, Urząd Miasta w Mońkach, Pani Dorota Kulikowska- PHU UNIROL w Grajewie, Pan Bogusław Stankiewicz- STANROL w Jaświłach, Moniecka Spółdzielnia Mleczarska w Mońkach, PHU Andrzej Purta, NZOZ w Mońkach, PKPS Białystok, CASTORAMA Białystok, Szkoła Podstawowa w Dolistowie, Szkoła Podstawowa w Downarach,

Z dniem 01 września 2012 roku rozpoczął działalność Ośrodek Rehabilitacyjno – Edukacyjno – Wychowawczy w Downarach. Było to możliwe dzięki zaangażowaniu instytucji i firm:

  • Starostwo Powiatowe w Mońkach,
  • Urząd Gminy Jaświły,
  • Urząd Miasta w Goniądzu,
  • Urząd Miasta w Mońkach,
  • Bank Spółdzielczy w Mońkach,
  • Pani Dorota Kulikowska- PHU UNIROL w Grajewie,
  • Pan Bogusław Stankiewicz- STANROL w Jaświłach,
  • Moniecka Spółdzielnia Mleczarska w Mońkach,
  • PHU Andrzej Purta, NZOZ w Mońkach,
  • PKS Białystok,
  • CASTORAMA Białystok,
  • BIAWAR Białystok
  • Szkoła Podstawowa w Dolistowie,
  • Szkoła Podstawowa w Downarach.
Przegląd prywatności

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby zapewnić Ci najlepszą możliwą obsługę. Informacje o ciasteczkach są przechowywane w przeglądarce i wykonują funkcje takie jak rozpoznawanie Cię po powrocie na naszą stronę internetową i pomaganie naszemu zespołowi w zrozumieniu, które sekcje witryny są dla Ciebie najbardziej interesujące i przydatne.